Informacje o projekcie

Informacje o projekcie

 
Tytuł projektu:
„Nowe horyzonty usług społecznych w Szprotawie”
 
Cel projektu:
Zwiększenie dostępu do nowej i dobrej jakości usług społecznych dla mieszkańców Gminy Szprotawa.
 
Krótki opis projektu:
Projekt polega na utworzeniu Centrum Usług Społecznych poprzez przekształcenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Szprotawie.
 
W ramach realizacji projektu przeprowadzone zostaną następujące działania:
  1. Utworzenie Centrum Usług Społecznych w Szprotawie – roboty budowlano-montażowe niezbędne do adaptacji I piętra budynku położonego, przy ul. Krasińskiego 7 w Szprotawie wraz z wydzieleniem i wyposażeniem pomieszczeń do potrzeb funkcjonowania CUS. W ramach prac adaptacyjnych utworzony zostanie punkt „tzw. „jedno okienko”, wydzielone pomieszczenia dla pracowników CUS (OSL, OUS, KIPUS), na salę spotkań oraz dla potrzeb funkcjonowania klubu rodzinnego, a także porad i konsultacji specjalistycznych dla rodzin z dziećmi. Przygotowane zostaną toalety i pomieszczenie socjalne oraz zakup i montaż windy zewnętrznej, zapewniającej dostępność budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 
  2. Usługa społeczna z zakresu promocji i ochrony zdrowia - pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb i opieka higieniczna, opieka pielęgniarska, specjalistyczne usługi opiekuńcze w zakresie rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii, usługi transportu indywidulanego „taxi”, usługi „złota raczka”.
  3. Usługa społeczna z zakresu wsparcia rodziny - konsultacje i porady specjalistyczne, specjalistyczna usługa opiekuńcza w zakresie rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii, klub dziecięcy dla rodzin z dziećmi.
 
Harmonogram realizacji projektu:
Rozpoczęcie realizacji projektu: kwiecień 2025 r.
Zakończenie realizacji projektu: marzec 2027 r.
 
Główne grupy docelowe:
Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców Gminy Szprotawa, którzy zgłoszą potrzebę skorzystania z usług społecznych, w tym także osób, które dotychczas nie korzystały z systemu pomocy społecznej (m.in. dzieci, młodzież, seniorzy, osoby z  niepełnosprawnościami, osoby o zróżnicowanym statusie zawodowym i społecznym), a także ich rodzin i opiekunów.
 
Główna grupą docelową projektu będzie stanowiło 116 osób, w tym 76 kobiet i 40 mężczyzn. Będą to:
  • osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które ze względu na stan zdrowia lub z innych przyczyn wymagają wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności życia codziennego ( w tym dzieci),
  • osoby z niepełnosprawnością, w tym w szczególności zaliczane do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ( w tym dzieci),
  • osoby (rodziny z dziećmi, w tym dziećmi z niepełnosprawnościami) przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
 
Finansowanie projektu:
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, Priorytetu 6 „Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli”, Działania 6.13 „Usługi społeczne i zdrowotne”.
 
Umowa o dofinansowanie Nr FELB.06.13-IZ.00-0053/24-00 zawarta 05.12.2024 r. pomiędzy Gminą Szprotawa a Województwem Lubuskim.
 
Całkowita wartość projektu: 2.971.825,00 zł brutto
Dofinansowanie projektu z UE: 2.823.233,75 zł
Wkład własny beneficjenta (Gminy Szprotawa):  148.591,25 zł
 
Planowane efekty:
Efektem realizacji projektu będzie wdrożenie nowego wymiaru polityki społecznej w Gminie Szprotawa poprzez przekształcenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Szprotawie w Centrum Usług Społecznych. Dzięki temu usługi społeczne będą mogły być kierowane zarówno do ogółu mieszkańców gminy jak i grup społecznych o szczególnych potrzebach.   
 
Centrum Usług Społecznych będzie nowoczesną jednostką budżetową gminy koordynującą usługi społeczne w jednym miejscu. Jednym z działań będzie utworzenie punktu informacyjnego „jednego okienka”, w którym będzie można uzyskać informacje o lokalnej bazie usług społecznych. Nowymi usługami będzie usługa „złotej rączki” oraz utworzenie klubu dla rodzin z dziećmi. Pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opieka higieniczna i pielęgniarska podczas weekendów, specjalistyczne usługi opiekuńcze w zakresie rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii, czy też usługi transportu indywidualnego „taxi” będą rozszerzeniem istniejących usług opiekuńczych oferowanych mieszkańcom Gminy Szprotawa. W ramach wsparcia rodziny będzie można również skorzystać z konsultacji i porad specjalistycznych w zależności od potrzeb.  
 
Prognozowane wskaźniki realizacji projektu:
Wskaźniki produktu:
  • liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.
  • liczba objętych wsparciem podmiotów administracji publicznej lub służb publicznych na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym – 1 szt.
  • liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie – 116 osób
Wskaźniki rezultatu:
  • liczba utworzonych Centrów Usług Społecznych – 1 szt.
 
 
#FunduszEU , #FunduszeEuropejskie

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON